خانه / مقالات / اهمیت ژئوپارک و ژئوتوریسم در گردشگری طبیعت گرا (اکوتوریسم)

اهمیت ژئوپارک و ژئوتوریسم در گردشگری طبیعت گرا (اکوتوریسم)

دکتر بهمن رمضانی

دانشیار جغرافیا دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت

ژئوپارک در واقع میراث به جای مانده زمین شناسی و ژئومورفولوژیکی اشکال در محیط طبیعی است که اهمیت زیبایی شناختی را با خود به همراه دارد، با توجه به اینکه حیات اجتماعی و اقتصادی انسانها و دیگر موجودات زنده در چرخه تحولات پدیده های طبیعی شکل می گیرد پدیده هایی همانند آتش فشان، زلزله، سیل برای انسان مخاطره آمیز و پدیده هایی نظیر غار، چشمه های آب گرم، چشمه های آب سرد، آب های زیرزمینی، رودخانه ها، معادن، دامنه های کوهستانهای ییلاقات و … بسیار مفرح و مفید می باشند. حفاظت از این مواهب طبیعی و جلوگیری از تخریب آنها در قالب طرح های کوچک و بزرگ ژئوپارک امکان پذیر است.حفاظت از این غار موجود در دامنه کوهستانی در هر شرایط ممکنی و از هر نوعی از نظر جنس، سکونت  و عدم سکونت قبلی می تواند امروزه به عنوان یکی از پدیده های چشم اندازی توریستی – تفریحی – پژوهشی در قالب ژئوتوریسم و گردشگری اکوتوریسم با استفاده از ایجاد ژئوپارک امکان پذیر گردد. در ژئوپارک معمولاً کلیه میراث طبیعی و انسانی مورد مطالعه و شناسایی قرار می گیرند و براساس رتبه آنها، ظرفیت برد طبیعی آنها مشخص و سپس مورد استفاده قرار خواهند گرفت. رشته کوه البرز و زاگرس یک مخزن ژئوپارک های متعدد را با مقیاس های متفاوت در خود جای داده است که می توان با مطالعات جغرافیایی و زیست محیطی به پهنه بندی آنها اقدام نمود که دارای اهمیت فراوان در میراث گردشگری گذشته و حال و آینده است. و باالطبع استان گیلان، کوهستانهای تالش و البرز با پدیده های متعدد نظیر حیات وحش، حیات گیاهی، آب های معدنی گرم و سرد پدیده ژئومورفولوژیکی و زمین شناسی، غارها و انواع آنها، رودخانه ها با درجات دمای متفاوت و نوع گیاهان متفاوت در طول مسیر، سنگهای آتش فشانی و دگرگون شده، آب و هوای متفاوت در هر دامنه یک حوزه آبریز، ابرهای جوششی و پوششی در مسیر و ییلاقات، چشم انداز زیبای ستاره شناختی در ییلاقات و … از اهمیت فراوان برای سرمایه گذاری و تورگردانی دارد که ابتدا باید به صورت مدرن مطالعات جغرافیایی با هدف گردشگری طبیعت گرا ( اکوتوریسم ) انجام گیرد و شناسنامه دار و دارای نقشه گردد و سپس بهره برداری اقتصادی از آنها انجام پذیرد.

لازم به توضیح است که در حال حاضر ۲۳ ژئوپارک در محدوده اروپا، ۱۲ ژئوپارک در چین و یک ژئوپارک در ایران ( ژئوپارک قشم با ۳۲ هزار ) به تایید یونسکو رسیده است. چندین ژئوپارک در قاره آمریکا و استرالیا نیز به شبکه جهانی ژئوپارک پیوسته اند.

لذا پیشنهاد می گردد استان گیلان در قالبی کوچکتر ولی با تنوع زیستی ( Biodiversity ) بالا در بخش کوهستانی البرز ( درفک، سماموس) قابلیت بالای ژئوتوریسم در محدوده ژئوپارک را دارا می باشد و همچنین در بخش البرز غربی ( تالش ) نیز این تنوع به خوبی قابل مشاهده است.

پدیده های متعدد ژئومورفولوژیکی و ژئولوژیکی و کلیماتولوژیکی در این محدوده ها شوید مطالعات وسیع تر به صورت حرفه ای را نیاز دارد. برای شروع مطالعه آبهای معدنی استان گیلان، معرفی غار بوز خانه ماسوله به صورت بسیار اجمالی جهت پی بردن به پتانسیل های موجود ارائه می گردد.

درباره faragraphic

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

رفتن به بالا